Rodzina Lipskich wraz z Parafią rzymskokatolicką pw. Św. Wojciecha w Lewkowie podjęła starania o przeprowadzenie remontu grobowca rodziny Lipskich. Między parafią a rodziną Lipskich podpisano umowę dotyczącą przeprowadzenia remontu. Przedstawiciele rodziny zostali notarialnie upoważnieni do występowania w imieniu parafii w sprawach dotyczących remontu grobowca.

Do tej pory przeprowadzono procedurę wpisu grobowca do rejestru zabytków. Wykonano projekt budowlany remontu, który uzyskał akceptację Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Poznaniu. Starostwo Powiatowe w Ostrowie Wielkopolskim wydało dla niego pozwolenie na budowę. Zlecono także wykonanie kosztorysu obejmującego całość prac remontowych.

Powyższe prace zostały sfinansowane przez rodzinę Lipskich. Ich koszt wyniósł ok. 20 000,00 zł.

Obecnie planowane jest przeprowadzenie pierwszego etapu prac remontowych, którego zakres obejmuje kryptę grobową wraz z tarasem i schodami wejściowymi. Ta część grobowca jest w najgorszym stanie i podjęcie prac remontowych jest pilne. Ich koszt wg kosztorysu wynosi 887 152,51zł. Jest to kwota przekraczająca możliwości finansowe parafii i rodziny Lipskich.

Podjęto starania o uzyskanie dotacji. Sukcesywnie składane są wnioski do Starostwa, Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego i Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków. Jednak warunkiem otrzymania dotacji jest posiadanie wkładu własnego w wysokości 20-50% kosztów prac remontowych.

Zwracamy się z wielką prośbą o pomoc w zebraniu tych środków do wszystkich, którzy rozumieją, że uratowanie grobowca rodu Lipskich jest sprawą ważną nie tylko dla rodziny, ale dla całej lokalnej społeczności, dla której rozwoju Lipscy w swoim czasie poświęcili wiele sił i czasu.

Prosimy o wpłaty na konto, które Parafia pw. Św. Wojciecha w Lewkowie założyła wyłącznie dla remontu grobowca.

Nr konta: 65 1090 1160 0000 0001 4447 3248

Pamiętajcie, aby w tytule operacji zawsze wpisać: "Na remont grobowca Lipskich w Lewkowie".

Będziemy wdzięczni za każdą pomoc. Jesteśmy także otwarci na wszelkie inicjatywy, które pomogłyby nam w przeprowadzeniu prac remontowych.

piątek,