S.M. Włodzimira – Czesława Wojtczak (1909-1943) z Franklinowa

S.M. Włodzimira - to elżbietanka, która choć powszechnie pozostaje mało znaną osobą - pamięć o jej życiu trwa do dziś.  Troszcząc się o najuboższe dzieci z okolicy wprowadzała w życie Słowo Boże: ”wszystko, co uczyniliście jednemu z tych braci moich najmniejszych, Mnieście uczynili” (Mt 25,40) szerząc tym samym prawdę o Bogu, który nie ma względu na osoby, realizując przez to całkowicie charyzmat Zgromadzenia.

TRWA PROCES PRZYGOTOWUJACY DO BEATYFIKACJI :

Wszystkie osoby, które znały osobiście Siostrę M. Włodzimirę, słyszały wspomnienia osób osobiście ją znających bądź posiadają wszelkiego rodzaju dokumenty (zdjęcia, listy, pamiątki) prosimy o kontakt :

Zgromadzenie Sióstr św. Elżbiety

ul. Łąkowa 1 / 4

Krótkie kalendarium życia:

urodzona 20.02.1909 r. we Franklinowie

ochrzczona w Lewkowie 21.02.1909 r. otrzymuje imię Czesława

18.08.1930 r. wstępuje do postulatu Sióstr Elżbietanek przy ul. Łąkowej w Poznaniu

27.07.1933 r. otrzymuje habit zakonny i przyjmuje imię Siostra Maria Włodzimira

studia w Katolickiej Szkole Społecznej w Poznaniu

28.07.1934 r. składa Pierwsze Śluby Zakonne

wrzesień 1936 r. podejmuje posługę w ochronce dla dzieci

w 1941 r. podczas II wojny światowej - na usilne nalegania matki - jak wiele sióstr wraca do domu rodzinnego

chora na gruźlicę otrzymuje nakaz zamieszkania w przytułku dla starców w Ostrowie przy ul. Zdunowskiej

świadomie z modlitwą na ustach umiera 20 lutego 1943 r.

W piątek 9 kwietnia 2021 r. odbyła się ekshumacja i kanoniczne rozpoznanie szczątków Służebnicy Bożej Siostry M. Włodzimiry Wojtczak.

W tym celu Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki Metropolita Poznański powołał komisję w następującym składzie: ks. dr Rafał Pajszczyk – delegat, ks. dr Marcin Czujek – promotor sprawiedliwości oraz siostra M. Karola Piotrowiak – notariusz. Powołano także dwóch biegłych lekarzy w celu rozpoznania doczesnych szczątków: dr hab. Szczepana Coftę i dr Błażeja Szuflaka. Nad całością tego wydarzenia czuwała s. M. Anna Jakubowska, postulatorka procesu.

Ekshumacja została przeprowadzona na cmentarzu w Ostrowie Wielkopolskim, gdzie dotąd spoczywały doczesne szczątki s. Włodzimiry. Zostały one umieszczone w białej trumience i przewiezione do Domu Prowincjalnego w Poznaniu. Tutaj Siostry z radością i wielkim wzruszeniem przywitały swoją Współsiostrę.

Po dokonaniu wszystkich czynności związanych z rozpoznaniem i zabezpieczeniem doczesne szczątki Służebnicy Bożej umieszczono najpierw w drewnianej trumience, którą zamknięto i zabezpieczono pieczęcią lakową Arcybiskupa Metropolity Poznańskiego. Następnie włożono trumienkę do ozdobnego sarkofagu i również po zamknięciu zapieczętowano.

Sarkofag przeniesiono do kaplicy Domu Prowincjalnego przy ul. Łąkowej 1 w Poznaniu. Odprawiona została uroczysta Eucharystia, w czasie której Siostry prosiły o rychłą beatyfikację s. Włodzimiry i dziękowały za Jej powołanie, które jest dla nas tak pięknym przykładem życia zakonnego, całkowicie ofiarowanego Bogu. Szczątki s. Włodzimiry pozostaną tam do momentu przeniesienia do kościoła pw. Bożego Ciała w Poznaniu.

Proces beatyfikacyjny Służebnicy Bożej Siostry M. Włodzimiry Wojtczak rozpoczął się w maju 2017 r.

Siostra M. Włodzimira pochodziła z Ostrowa Wielkopolskiego. W 1930 r. wstąpiła do Zgromadzenia Sióstr św. Elżbiety w Poznaniu. W czasie wojny powróciła do rodzinnego miasta, tu okazało się, że choruje na gruźlicę. Zmarła 20 lutego 1943 r. w dniu swoich 34 urodzin. Pochowana została na cmentarzu parafialnym przy ul. Limanowskiego w Ostrowie Wlkp. w kwaterze Sióstr Elżbietanek. Swoim krótkim życiem dała nam przykład głębokiej wiary, wytrwałej modlitwy i dziecięcej ufności pokładanej w Bogu.