KSIĘŻA POCHODZĄCY Z NASZEJ PARAFII

Przedstawiamy sylwetki kapłanów, którzy wywodzą sie z naszej parafii.

Ks. Leon Sufryd

Ks. Leon Sufryd (1926-2001)

"Dnia 26 maja 1956 roku dojrzały 30 letni Leon stanął u stóp ołtarza w farze poznańskiej i klęcząc przed Arcybiskupem Poznańskim Walentym Dymkiem przyrzekał posłuszeństwo i wierność Kościołowi.

Natomiast 27 maja 1956 roku kościół parafialny w Lewkowie był świadkiem rzewnej, serdecznej i niecodziennej uroczystości celebracji prymicyjnej Mszy św. Z ust Ks. Leona popłynęła radosna pieśń pokoju: "Chwała na wysokości Bogu a na ziemi pokój ludziom dobrej woli". Podniósł w swoich rękach Niepokalanego Baranka, przedstawiając Go Ojcu Niebieskiemu/.../

Tak rozpoczyna się dokument przechowywany w Archiwum Archidiecezji Poznańskiej, dotyczacy ks. Leona.

• Jako wikariusz pracował w Wyszanowie, Krotoszynie, Wolsztynie, Poznaniu i Rawiczu.
  • Był proboszczem w Skoraszewicach i Jutrosinie.
  • Był twórcą Dziecezjalnego Ośrodka Odnowy w Duchu Świętym.
  • Przez 16 lat piastował urząd dziekana.
  • W 1996 otrzymał godność kanonika.
  • 13 maja 2001 r. zastygło serce Ks. Leona Sufryda.

Ks. Prymas Józef Glemp tak wspomina ks.Kanonika: "Odszedł Ksiądz Leon Sufryd, z którymi miałem możność kilka lat studiować filozofię i teologię w Seminarium Duchownym w Gnieźnie i Poznaniu. Znów jednego z nas powołał Pan do siebie. Odszedł Sługa Wierny, spokojny, koleżeński, zatroskany o zbawienie dusz".

Jutrosin żegnał w smutku swego duszpasterza.

/kliknij na zdjęcie i powiększ/

Ks. Józef Kucharczyk

Dzięki uprzejmości naszych parafian z Franklinowa udostępniamy zdjęcia dotyczace kapłana pochodzacego z naszej parafii. Ks. Józef Kucharczyk urodził się we Franklinowie 8.03.1909 r. Święcenia kapłańskie przyjął w 1935 r.

Był Oblatem. Pracował wiele lat w Kanadzie.

Wybudował tam kilka kościołów. Między innymi w Garson.

W swoich albumach-pamiętnikach opisuje trudne warunki pracy duszpaterskiej w Kanadzie

"40 st. mrozu - buda z desek i piec w środku. Jazda po kolędzie. Nogi owija się w pierzynę polską"

Ks. Józef Kucharczyk zmarł w Kanadzie 27.04.1970 r.