HISTORIA PARAFII
Tekst w oparciu o opracowanie autorstwa p. Katarzyny Dudziak
"Dzieje Parafii p. w. św. Wojciecha w Lewkowie" Poznań 2005r.

LEWKÓW - wieś położona w południowej Wielkopolsce, 6 km na północny wschód od Ostrowa Wielkopolskiego. Historia Lewkowa sięga odległych czasów.  Przy stanowiskach archeologicznych znaleziono tutaj między innymi cztery monety rzymskie pochodzące z czasów: Trajana, Antoniusza Piusa i Faustyna Augustusa. Ślady osadnictwa sięgają epoki brązu i żelaza.
Pierwsza wzmianka o Lewkowie pochodzi z 1403 roku. Wtedy to biskup poznański  w specjalnym dokumencie przeznaczył dziesięciny m.in ze wsi Lewków - mansjonarzom Katedry Poznańskiej.

Nazwa miejscowości pochodzi od Lewka, czyli Leona.

Istnieje trudność w ustaleniu daty erygowania parafii w Lewkowie. Stało sie to prawdopodobnie w XIII-XIV w. Wtedy to prawdopodobnie powstał tu kościół drewniany.
Dokładne dane dotyczące parafii można wiarygodnie analizować dopiero od 1800r. Wtedy to liczba parafian wynosiła - 961. Wtedy w skład parafii lewkowskiej wchodziły wsie Czekanów, Marszewskie, Gremblewo, Karski, Lewków.

CZEKANÓW - Najstarsza wzmianka dotycząca  tej miejscowości pochodzi z 1435 r. . Nazwa wsi pochodzi prawdopodobnie od nazwiska jej właścicieli - Czekanowscy herbu Godziemba. W 1789 r. cała miejscowość liczyła 15 dymów i 105 mieszkańców

KARSKI - Pierwsze obszerniejsze wiadomości o Karskach pochodzą z 1568 r. i z 1579 r. kiedy to
we wsi istniały trzy działy podatkowe, których właścicielami była rodzina Bunińskich.
W roku 1618 jako właściciele wsi występują: Jędrzej Pigłowski i Regina Przybysławska.
Ponad sto lat później – w roku 1730 właścicielem wsi był Franciszek Kurcewski, który
postawił nowy dwór wówczas jeszcze nie ukończony. Być może już wówczas część Karsek
należała do dziedzica Śliwnik – Józefa Nowowiejskiego. W 1745 roku całą majętność
przejęła wdowa po nim, Konstancja z Lipskich Nowowiejska. Już po roku Karski przejął